DOBROFEST 2022

Už len niekoľko dní nás delí od Malého Dobrofestu, vďaka ktorému sa do Trnavy vráti znova jedinečný zvuk rezofonickej gitary s pekným slovenským názvom – dobro.

Podujatie pripomenie nielen pamiatku jej vynálezcu Johna Dopyeru (1893 -1988) pochádzajúceho z nášho regiónu, ale aj 30. výročie pôvodného hudobného festivalu Dobrofest-Trnava, ktorého prvý ročník sa uskutočnil v auguste 1992 a v nasledujúcich rokoch prispel výraznou mierou k zviditeľneniu Trnavy i celého Slovenska na medzinárodnej hudobnej scéne.

Tradíciu a pôvodnú myšlienku festivalu udržuje aj Malý Dobrofest, ktorý nesie podtitul Koncert pre Johna Dopyeru. Uskutoční sa v piatok 26. augusta na Nádvorí, v priestore súčasnej kultúry, na Štefánikovej ulici v historickom centre Trnavy.

Bude to už jeho 8. ročník. Hlavný organizátor festivalu – Trnavská hudobná spoločnosť o.z. – pripravila aj v tomto roku pre návštevníkov pestrú multižánrovú ponuku kvalitnej muziky v podaní viacerých domácich i zahraničných umelcov.


Hudobní fanúšikovia sa takto v posledný augustový piatok budú môcť stretnúť s trnavskému publiku dobre známym americkým country spevákom a gitaristom Willie Jonesom.

V jeho sprievodnej kapele sa objaví ako hosť jeden z najlepších slovenských hráčov na dobro – Milan Benkovič. Ozdobou celého podujatia bude nepochybne charizmatická bluesová speváčka a gitaristka Magda „Magic“ Piskorczyk z Poľska, s ktorou bude účinkovať skvelý dobrista a slidegitarista Jedrzej Kubiak a v neposlednom rade sa môžeme tešiť aj na country-folk-rock výbornej českej formácie Prsten z Plzne.

S hosťami z Čiech bude zasa hrať slovenský dobrista Henrich Novák, ktorý je právom považovaný za európsku extratriedu na svojom nástroji.

To ale ešte nie je všetko. Tohtoročný Malý Dobrofest nebude až tak malý, ako hovorí jeho názov. Jeho program obohatí aj niekoľko ďalších samostatných koncertov a vďaka nim festival v rozšírenom vydaní potrvá celý týždeň.

Po dohode s Mestom Trnava sa v rámci letných koncertov s názvom Leto na korze uskutoční už v pondelok 22. augusta o 18:00 na pódiu pred radnicou vystúpenie dua Rezofonica, ktoré tvorí dobrista Henrich Novák s gitaristom a spevákom Petrom Luhom.

O deň neskôr, v utorok 23. augusta zaznie na ďalšom koncerte zvuk rezofonických gitár v podaní bluesovej dvojice Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi a vo štvrtok 25. 8. sa na tom istom pódiu predstaví country skupina Neznámi s dobristom Milanom Benkovičom.

Okrem toho v sobotu 27. augusta sa uskutoční ešte aj satelitný koncert Malého Dobrofestu v neďalej Seredi, kde si fanúšikovia dobrej hudby a dobra prídu na svoje v D Kaffe na vystúpení poľskej speváčky a gitaristky Magdy „Magic“ Piskorczyk, ktorej bude sekundovať vynikajúci dobrista Jedrzej Kubiak.

Festivalové noty sú rozdané a treba len dúfať, že počasie na Malom Dobrofeste bude tiež hrať na dobro nôtu.

 

 

!!! 28.02.2021 o 19.00 LIVESTRAM !!!